Parker SW2222-21TFF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and Solid Layered Foam Interior
SKU: SW2222-21TFF
Parker SW2222-21T Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels, Removable Take-Off Lid and Solid Layers of Foam Interior. Permanent Silver finish exterior. 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Solid Layers of Foam Interior
  • Removable Take Off Lid
  • Resistant to Solvents
  • Rubber Gaskets
  • USA Made
Interior Dimensions: 21.5 x 22 x 21 in.
Exterior Dimensions: 23.5 x 24.5 x 21.75 in.
Lid Dimensions: 10.5 in.
Base Dimensions: 10.5 in.
Weight: 36 Lbs.
Interior Options:
Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining Empty
Wheel Options:
Wheels No Wheels
SKU
SW2222-21TFF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Removable Take Off Lid
  • Resistant to Solvents
  • Rubber Gaskets
  • USA Made
Lid Dimensions: 10.5 in.
Base Dimensions: 10.5 in.
Weight: 36 Lbs.
Interior Options:
Wheel Options:
Wheels No Wheels
Case is filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Interior: Solid Layered Foam
  • Recessed Ball Bearing Wheels with Steel Housing
  • Heavy Duty Spring Loaded Handle with Rubber Grip
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum with Gasket
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUSW2222-21TFF
BrandParker Cases
Interior OptionsSolid Layers of Foam
Interior (LxWxH)21.5 x 22 x 21 in.
Exterior (LxWxH)23.5 x 24.5 x 21.75 in.
Carton Dimensions25 x 25 x 24 in.
ColorSilver
Lid Depth10.5 in.
Base Depth10.5 in.
Removable LidYes
Transporting and Shipping Options
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SW2222-21TNF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SW2222-21TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined