Parker SW2222-21TLF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
Parker SW2222-21T Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels, Removable Take-Off Lid and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
- 2 inch Foam Lined Interior
- Removable Take Off Lid
- In-Line Edge Wheels
- Spring Loaded Tow Handle
- Resistant to Solvents
- Rubber Gaskets
- USA Made
Interior Dimensions: 21.5 x 22 x 21 in.
Exterior Dimensions: 23.5 x 24.5 x 21.75 in.
Lid Dimensions: 10.5 in.
Base Dimensions: 10.5 in.
Weight: 31 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
Wheels No Wheels
- 2 inch Foam Lined Interior
- Removable Take Off Lid
- In-Line Edge Wheels
- Spring Loaded Tow Handle
- Resistant to Solvents
- Rubber Gaskets
- USA Made
Lid Dimensions: 10.5 in.
Base Dimensions: 10.5 in.
Weight: 31 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Interior Options:
Wheel Options:
Wheels No Wheels
Parker SW2222-21T Heavy Duty ATA Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
- Interior: 2 in. Foam Lined
- Recessed Ball Bearing Wheels with Steel Housing
- Heavy Duty Spring Loaded Handle with Rubber Grip
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum with Gasket
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
- Proudly Made in the USA
| SKU | SW2222-21TLF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | 2 inch Foam Lined |
| Interior (LxWxH) | 21.5 x 22 x 21 in. |
| Exterior (LxWxH) | 23.5 x 24.5 x 21.75 in. |
| Carton Dimensions | 25 x 25 x 24 in. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 10.5 in. |
| Base Depth | 10.5 in. |