SKU: 3i-2015-10B-C
Interior Dimensions: 20.5 x 15.5 x 10 in.
Exterior Dimensions: 22.92 x 17.98 x 11.55 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 8 in. | Lid: 2 in.
Weight: 15.8 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789270201514
Black
Interior Options:
SKB iSeries 3i 2015-10 Wheeled Shipping Case w/ Cubed Foam
SKU
3i-2015-10B-C
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Weight: 15.8 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789270201514
Black
Interior Options:
iSeries 3i 2015-10B-C Waterproof Utility Case with Wheels Pick N Pluck Foam Interior
  • Interior: Pick N Pluck Foam
  • Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
  • In-line skate style wheels for easy transport
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3i-2015-10B-C – 789270201514
FOAM LAYERS:
    Foam In Lid:
  • 2 in. over 1 in. Convolute Foam
    Base Foam Layers:
  • Layer One – 1 7/8 in. Diced Foam
  • Layer Two – 1 7/8 in. Diced Foam
  • Layer Three – 1 7/8 in. Diced Foam
  • Layer Four – 1 1/2 in. Diced Foam
  • Layer Five – 3/4 in. Solid Foam
More Information
SKU3i-2015-10B-C
BrandSKB Cases
Interior OptionsPick and Pluck Foam
Interior (LxWxH)20.5 x 15.5 x 10 in.
Interior Cu. Volume1.84 cu ft
Exterior (LxWxH)22.92 x 17.98 x 11.55 in.
Exterior Cu. Volume2.75 cu ft
Carton Dimensions22.25 x 18.75 x 12 in.
ColorBlack
Lid Depth2 in.
Base Depth8 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-69 Degrees F
Max Buoyancy115 Lbs.
HandleSoft Grip Comfort Handle
LatchesTrigger Release Latch System
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialUltra High-Strength Polypropylene Copolymer Resin
Manufacturing ProcessInjection Molded
Water ResistanceWaterproof
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
Checked BaggageChecked Baggage refers to cases that can be checked in on the airlines that are under 50 lbs. and 62 in. overall or less and would be considered standard size bags that would not incur an oversize fee. Overall dimensions of the case are determined by adding the length, width and height together. Always check your airline’s specific policy, as size and weight limits can vary by carrier and route.
SKB iSeries Case with No Foam
Empty
3i-2015-10B-E – No Foam Interior.
SKB iSeries Case with Pick N Pluck Foam
Pick N Pluck Foam
FOAM LAYERS:
    Foam In Lid: