SKU: 3i-2015-10PT
iSeries 3i 2015-10PT Waterproof Utility Case with Wheels and Think Tank Photo Divider Interior. SKB Flight Case can be checked in on airlines, or shipped UPS or Fedex. Features a deluxe 10 in. deep closed cell fitted foam liner, heavy duty hinged dividers, and closed cell foam pads, all of which are Nylex-wrapped and designed with heavy duty hook-and-loop tabs to create the perfect fit. This case also features built-in wheels and a convenient pull handle for easy transport.
Interior Dimensions: 20.5 x 15.5 x 10 in.
Exterior Dimensions: 22.92 x 17.98 x 11.55 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 8 in. | Lid: 2 in.
Weight: 14.2 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789271000581
Black
Interior Options:
SKB iSeries 3i 2015-10 Wheeled Shipping Case w/ Think Tank Photo Dividers
SKU
3i-2015-10PT
No Restocking Fee
Weight: 14.2 Lbs.
Wheels: Pull Handle Wheeled
UPC Code: 789271000581
Black
Interior Options:
iSeries 3i 2015-10PT Waterproof Utility Case with Wheels and Think Tank Photo Dividers Interior
  • Interior: Think Tank Photo Dividers
  • Industrial strength injection molded pull handle with convenient push button release
  • In-line skate style wheels for easy transport
  • Waterproof and dust tight design (MIL-C-4150J / IP67)
  • Molded-in hinge for added protection
  • Trigger release latch system
  • Snap-down rubber over-molded cushion grip handles for convenient carrying and lifting
  • Ambient pressure equalization valve (MIL-STD-648C)
  • Resistant to UV, solvents, corrosion, fungus (MIL-STD-810F)
  • Resistant to impact damage (MIL-STD-810F)
UPC Code:
3i-2015-10PT – 789271000581
THINK TANK DIVIDER FEATURES:
  • 10 in. deep Nylex-wrapped closed cell fitted foam liner
  • (2) Nylex-wrapped heavy duty hinged dividers
  • Heavy duty hook-and-loop tabs
  • (6) Nylex-wrapped closed cell foam pads
  • (1) Nylex-wrapped heavy duty divider
  • High contrast grey interior
More Information
SKU3i-2015-10PT
BrandSKB Cases
Interior OptionsThink Tank Photo Dividers
Interior (LxWxH)20.5 x 15.5 x 10 in.
Interior Cu. Volume1.84 cu ft
Exterior (LxWxH)22.92 x 17.98 x 11.55 in.
Exterior Cu. Volume2.75 cu ft
Carton Dimensions22.25 x 18.75 x 12 in.
ColorBlack
Lid Depth2 in.
Base Depth8 in.
Transporting and Shipping Options
Checked BaggageChecked Baggage refers to cases that can be checked in on the airlines that are under 50 lbs. and 62 in. overall or less and would be considered standard size bags that would not incur an oversize fee. Overall dimensions of the case are determined by adding the length, width and height together. Always check your airline’s specific policy, as size and weight limits can vary by carrier and route.
SKB iSeries Case with No Foam
Empty
3i-2015-10B-E – No Foam Interior.
SKB iSeries Case with Pick N Pluck Foam
Pick N Pluck Foam
FOAM LAYERS:
    Foam In Lid:
  • 2 in. over 1 in. Convolute Foam