SKU: 3R2222-20B-C
Interior Dimensions: 22 x 22 x 20 in.
Exterior Dimensions: 25.5 x 25.5 x 23.01 in.
Base & Lid Dimensions: Base: 16.5 in. | Lid: 3.5 in.
Weight: 36 Lbs.
Wheels: Optional Caster Wheels
UPC Code: 789270222342
Black
Options:
Foam Empty
SKB 3R Series 2222-20 Waterproof Shipping Case with Foam
SKU
3R2222-20B-C
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
Weight: 36 Lbs.
Wheels: Optional Caster Wheels
UPC Code: 789270222342
Black
Options:
Foam Empty
3R Series 3R2222-20 Waterproof Shipping Case with Pick N Pluck Foam Interior
  • Interior: Pick N Pluck Foam
  • Rotationally Molded Watertight Cases
  • UV, Solvent, Corrosion, and Fungus Resistant
  • Complete Gasket Seal Provides Waterproof and Dust-Tight Construction (Mil-C-4150J)
  • LLDPE Polyethylene Impact Resistant
  • Automatic Ambient Pressure Equalization Valve (Mil-Std-648C & IP67)
  • Powder Coated Stainless Steel Hardware Helps Prevent Rusting
  • Comfortable, Spring-Loaded, Rubber Over-Molded Handles
  • Pressure Relief – Breather Valves
  • Resistant to Impact Damage (MIL-STD-810F)
  • Stainless Steel Latches and Hinges
  • ATA Rated
  • Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3R2222-20B-C – 789270222342
More Information
SKU3R2222-20B-C
BrandSKB Cases
Interior OptionsPick and Pluck Foam
Interior (LxWxH)22 x 22 x 20 in.
Interior Cu. Volume5.60 cu ft
Exterior (LxWxH)25.5 x 25.5 x 23.01 in.
Carton Dimensions26.25 x 25.83 x 23 in.
ColorBlack
Lid Depth3.5 in.
Base Depth16.5 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-40 Degrees F
Max Buoyancy350 Lbs.
HandleRubber Overmolded Handles
LatchesStainless Steel Latches
LockablePad-Lockable
StackableYes
Body MaterialLLDPE Polyethylene
Manufacturing ProcessRoto Molded
Water ResistanceWaterproof
RatingATA Rated
CertificationsIP67, MIL-C-4150J, MIL-STD-648C, MIL-STD-810F
Transporting and Shipping Options
SKB 3R Series Case with No Foam
Empty
3R2222-20B-E – No Foam Interior.
SKB 3R Series Case with Pick N Pluck Foam
Pick N Pluck Foam
FOAM LAYERS:
    Foam In Lid:
  • 3 1/4 in. Convolute Foam
    Base Foam Layers:
  • Layer One – 2 in. Diced Foam
  • Layer Two – 2 in. Diced Foam
  • Layer Three – 2 in. Diced Foam
  • Layer Four – 2 in. Diced Foam
  • Layer Five – 2 in. Diced Foam
  • Layer Six – 2 in. Diced Foam
  • Layer Seven – 2 in. Diced Foam