Parker SC3822-12LF Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior Interior
SKU: SC3822-12LF
Parker SC3822-12 Heavy Duty ATA Shipping Case with 2 inch Foam Lined Interior has a permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Interior Dimensions: 36.75 x 21.5 x 12 in.
Exterior Dimensions: 39.25 x 24 x 13.25 in.
Lid Dimensions: 2 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 37 Lbs.
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
No Wheels Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SC3822-12LF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Lid Dimensions: 2 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 37 Lbs.
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SC3822-12 Heavy Duty ATA Shipping Case
  • ATA Spec 300
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
  • Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
SKUSC3822-12LF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)36.75 x 21.5 x 12 in.
Exterior (LxWxH)39.25 x 24 x 13.25 in.
Carton Dimensions40 x 25 x 15 in.
ColorSilver
Lid Depth2 in.
Base Depth10 in.
Empty
SC3822-12NF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SC3822-12FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC3822-12LF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
No videos available for this product.
No warranty information available for this product.
Write Your Own Review
You're reviewing:Parker SC3822-12LF Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior Interior