Parker SC4114-16LF Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior Interior
SKU: SC4114-16LF
Parker SC4114-16 Heavy Duty ATA Shipping Case with 2 inch Foam Lined Interior has a permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Quarter Turn Military Style Latches
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Male/female Closures
  • Rubber Gaskets
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • High Density Polyethylene
  • Full Length, Heavy Duty Piano Hinges
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Interior Dimensions: 39.5 x 13 x 16 in.
Exterior Dimensions: 42.5 x 16 x 17.25 in.
Lid Dimensions: 2 in.
Base Dimensions: 14 in.
Weight: 35 Lbs.
Wheels: No Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Silver
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
No Wheels Wheels
SKU
SC4114-16LF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Male/female Closures
  • Rubber Gaskets
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • High Density Polyethylene
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Lid Dimensions: 2 in.
Base Dimensions: 14 in.
Weight: 35 Lbs.
Wheels: No Wheels
Silver
Interior Options:
Wheel Options:
No Wheels Wheels
Parker SC4114-16 Heavy Duty ATA Shipping Case
  • ATA Spec 300
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Constructed of High Density Polyethylene
  • Resistant to Solvents and will Not Blister or Peel
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
  • Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
SKUSC4114-16LF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)39.5 x 13 x 16 in.
Exterior (LxWxH)42.5 x 16 x 17.25 in.
Carton Dimensions43 x 17 x 19 in.
Weight31 Lbs.
ColorSilver
Lid Depth2 in.
Base Depth14 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-180 Degrees F
HandleHeavy Duty Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Quarter Turn Military Style
LockablePad-Lockable
ValanceHeavy Duty Aluminum with Gasket
Body MaterialHigh Density Polyethylene
Manufacturing ProcessThermoform Molded
Water ResistanceWater Resistant
CertificationsATA-300
Transporting and Shipping Options
Parker SC Series Case with No Foam
Empty
SC4114-16NF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SC4114-16FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC4114-16LF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
No videos available for this product.
No warranty information available for this product.
Write Your Own Review
You're reviewing:Parker SC4114-16LF Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior Interior