Parker SC4623-11NF Shipping Case with Empty Interior
SKU: SC4623-11NF
  • Empty Interior
  • USA Made
Interior Dimensions: 45 x 23 x 11 in.
Exterior Dimensions: 46.75 x 25.75 x 12 in.
Lid Dimensions: 5.5 in.
Base Dimensions: 5.5 in.
Weight: 33 Lbs.
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
No Wheels Wheels
SKU
SC4623-11NF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Empty Interior
  • USA Made
Lid Dimensions: 5.5 in.
Base Dimensions: 5.5 in.
Weight: 33 Lbs.
Interior Options:
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
  • Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
SKUSC4623-11NF
BrandParker Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)45 x 23 x 11 in.
Exterior (LxWxH)46.75 x 25.75 x 12 in.
Carton Dimensions49 x 27 x 15 in.
ColorSilver
Lid Depth5.5 in.
Base Depth5.5 in.
Empty
SC4623-11NF – No Foam Interior.
Parker SC Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SC4623-11FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SC Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SC4623-11LF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.