Parker SW2222-21NF Wheeled Shipping Case with Empty Interior
SKU: SW2222-21NF
  • Empty Interior
  • In-Line Edge Wheels
  • Spring Loaded Tow Handle
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Quarter Turn Military Style Latches
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • Male/female Closures
  • High Density Polyethylene
  • Full Length, Heavy Duty Piano Hinges
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • USA Made
Interior Dimensions: 22 x 21.75 x 21 in.
Exterior Dimensions: 23.25 x 24.5 x 22 in.
Lid Dimensions: 10.5 in.
Base Dimensions: 10.5 in.
Weight: 30 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Silver
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SW2222-21NF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Empty Interior
  • In-Line Edge Wheels
  • Spring Loaded Tow Handle
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • Male/female Closures
  • High Density Polyethylene
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • USA Made
Lid Dimensions: 10.5 in.
Base Dimensions: 10.5 in.
Weight: 30 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Silver
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SW2222-21 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and Empty Interior
  • Interior: Empty
  • In-Line Edge Wheels and Spring Loaded Tow Handle
  • Constructed of High Density Polyethylene
  • Resistant to Solvents and will Not Blister or Peel
  • ATA Spec 300
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUSW2222-21NF
BrandParker Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)22 x 21.75 x 21 in.
Exterior (LxWxH)23.25 x 24.5 x 22 in.
Carton Dimensions25 x 25 x 24 in.
ColorSilver
Lid Depth10.5 in.
Base Depth10.5 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-180 Degrees F
HandleHeavy Duty Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Quarter Turn Military Style
LockablePad-Lockable
ValanceHeavy Duty Aluminum with Gasket
Body MaterialHigh Density Polyethylene
Manufacturing ProcessThermoform Molded
Water ResistanceWater Resistant
CertificationsATA-300
Transporting and Shipping Options
Parker SW Series Case with No Foam
Empty
SW2222-21NF – No Foam Interior.
Parker SW Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SW2222-21FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SW Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined