Parker SW2719-14FF Wheeled Shipping Case with Solid Layered Foam Interior
SKU: SW2719-14FF
Parker SW2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and Solid Layers of Foam Interior. Permanent Silver finish exterior. 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Solid Layers of Foam Interior
  • In-Line Edge Wheels
  • Spring Loaded Tow Handle
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Quarter Turn Military Style Latches
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • Male/female Closures
  • High Density Polyethylene
  • Full Length, Heavy Duty Piano Hinges
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • USA Made
Interior Dimensions: 26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior Dimensions: 28 x 21 x 15 in.
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 30 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Silver
Interior Options:
Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining Empty
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SW2719-14FF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • In-Line Edge Wheels
  • Spring Loaded Tow Handle
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • Male/female Closures
  • High Density Polyethylene
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • USA Made
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 30 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Silver
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SW2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and Solid Layered Foam Interior
Case is filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Interior: Solid Layered Foam
  • In-Line Edge Wheels and Spring Loaded Tow Handle
  • Constructed of High Density Polyethylene
  • Resistant to Solvents and will Not Blister or Peel
  • ATA Spec 300
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUSW2719-14FF
BrandParker Cases
Interior OptionsSolid Layers of Foam
Interior (LxWxH)26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior (LxWxH)28 x 21 x 15 in.
Carton Dimensions31 x 22 x 17 in.
ColorSilver
Lid Depth6 in.
Base Depth8 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-180 Degrees F
HandleHeavy Duty Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Quarter Turn Military Style
LockablePad-Lockable
ValanceHeavy Duty Aluminum with Gasket
Body MaterialHigh Density Polyethylene
Manufacturing ProcessThermoform Molded
Water ResistanceWater Resistant
CertificationsATA-300
Transporting and Shipping Options
Parker SW Series Case with No Foam
Empty
SW2719-14NF – No Foam Interior.
Parker SW Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SW2719-14FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SW Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined