Parker SW2719-14LF Wheeled Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior
SKU: SW2719-14LF
Parker SW2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • USA Made
Interior Dimensions: 26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior Dimensions: 28 x 21 x 15 in.
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 26 Lbs.
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SW2719-14LF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • USA Made
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 26 Lbs.
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SW2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
  • Interior: 2 in. Foam Lined
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUSW2719-14LF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior (LxWxH)28 x 21 x 15 in.
Carton Dimensions31 x 22 x 17 in.
ColorSilver
Lid Depth6 in.
Base Depth8 in.
Empty
SW2719-14NF – No Foam Interior.
Parker SW Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SW2719-14FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SW Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined
SW2719-14LF – Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
No videos available for this product.
No warranty information available for this product.
Write Your Own Review
You're reviewing:Parker SW2719-14LF Wheeled Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior