Parker SW2719-14NF Wheeled Shipping Case with Empty Interior
SKU: SW2719-14NF
  • Empty Interior
  • USA Made
Interior Dimensions: 26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior Dimensions: 28 x 21 x 15 in.
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 24 Lbs.
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
SKU
SW2719-14NF
Request a Quote
Secure Checkout SSL Encrypted
  • Empty Interior
  • USA Made
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 24 Lbs.
Interior Options:
Wheel Options:
Parker SW2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and Empty Interior
  • Interior: Empty
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUSW2719-14NF
BrandParker Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior (LxWxH)28 x 21 x 15 in.
Carton Dimensions31 x 22 x 17 in.
ColorSilver
Lid Depth6 in.
Base Depth8 in.
Empty
SW2719-14NF – No Foam Interior.
Parker SW Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
SW2719-14FF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker SW Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined