Gator G-TOURELIFT55 55 in. LCD/Plasma Electric Lift Road Case. ATA Wood Flight Case w/ Electric LCD Lift and Casters.
- Fits Up to 55 in. Screens
- Electric Lift Mechanism with Internal Controls
- Heavy-Duty EVA Rubber Nesting
- Collapsible Internal Lid
- Self Contained Electrical Power Cord
- Lift Height Positions Up to 60 in.
- 2 Swivel Casters with Brakes
- 2 Fixed Casters
- Includes Universal Mounting Bracket
- Thick Plywood Construction
- External Dry Erase Writing Label
- Self Adhesive Tilt Watch Indicator
- Heavy-duty Commercial Grade Hardware
- Spring-Loaded Handles
- Recessed Twist Latches
- Reinforced Ball Corners
- Limited Lifetime Warranty
- Made in the USA
Interior Dimensions: 52.12 x 4.96 x 40 in.
Exterior Dimensions: 55 x 16.92 x 51.15 in.
Weight: 196 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
UPC Code: 716408528809
Gator 55 in. LCD/Plasma Electric Lift Road Case
- Fits Up to 55 in. Screens
- Collapsible Internal Lid
- 2 Swivel Casters with Brakes
- 2 Fixed Casters
- Thick Plywood Construction
- Spring-Loaded Handles
- Recessed Twist Latches
- Reinforced Ball Corners
- Limited Lifetime Warranty
- Made in the USA
Weight: 196 Lbs.
Wheels: Caster Wheels
UPC Code: 716408528809
Gator G-TOURELIFT55 ATA Wood Flight Lift Case
Gator G-TOURELIFT55 Road Case with Electric LCD Lift & Casters is designed to fit LCD & Plasma Screens Up to 55 in. Transport your flat screen safely in a durable case constructed from thick plywood and tough PVC laminate exterior. The interior of the case is made of heavy-duty EVA rubber to cushion your valuable equipment. This case has a remote-controlled electric lift mechanism with a self-contained electrical power cord. The lift height is easily adjustable up to 60 in. with a universal bracket included. LCD and plasma screen TVs can bring your presentations to life. The Gator G-TOURELIFT55 lift case is designed to protect your monitors in a highly functional and attractive package. The supplied adhesive foam strips allow you to create a custom cushion interior that cradles your specific flat screen. The case cover has two heavy-duty retractable inset handles to make lifting an easy task for two people.
- Collapsible Internal Lid Encloses Case Giving it a Clean Presentation When in Use
- Lift Height Positions Up to 60 in. (Center Mounting Bracket heights).
- Thick Plywood Construction with Durable Laminate Exterior
- External dry erase writing label for identification
- Self adhesive "Tilt Watch" indicator to warn and notify of improper handling during transport
- Heavy-duty commercial grade plated hardware
| SKU | G-TOURELIFT55 |
|---|---|
| Brand | Gator Cases |
| Flat Screen Size | Screen sizes 50 in. - 60 in. |
| Interior (LxWxH) | 52.12 x 4.96 x 40 in. |
| Exterior (LxWxH) | 55 x 16.92 x 51.15 in. |
| Carton Dimensions | 56 x 49 x 18 in. |