Parker SC2626-23FF Shipping Case Solid Layered Foam Interior
SKU SC2626-23FF
Parker SC2626-23 Heavy Duty ATA Shipping Case with Solid Layers of Foam Interior has a permanent Silver finish exterior. 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
  • Solid Layers of Foam Interior
  • Resistant to Solvents
  • Military Grade Hardware
  • USA Made
Interior Dimensions: 25.5 x 26 x 22.5 in.
Exterior Dimensions: 27.5 x 28 x 23 in.
Lid Dimensions: 9.5 in.
Base Dimensions: 13 in.
Weight: 49 Lbs.
Interior Options:
Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining Empty
Wheel Options:
No Wheels Wheels Pull Handle & Wheels
Details
Parker SC2626-23 Heavy Duty ATA Shipping Case
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
  • Available Interiors: Empty, 2 in. Foam Lined, and Solid Layers of Foam
More Information
More Information
SKUSC2626-23FF
BrandParker Cases
Interior OptionsSolid Layers of Foam
Interior (LxWxH)25.5 x 26 x 22.5 in.
Exterior (LxWxH)27.5 x 28 x 23 in.
Carton Dimensions30 x 30 x 26 in.
Weight49 Lbs.
ColorSilver
Lid Depth9.5 in.
Base Depth13 in.
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.