Parker SW2626-23LF Wheeled Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior
SKU SW2626-23LF
Parker SW2626-23 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • USA Made
Interior Dimensions: 25.5 x 26 x 22.5 in.
Exterior Dimensions: 27.5 x 28 x 23 in.
Lid Dimensions: 9.5 in.
Base Dimensions: 13 in.
Weight: 41 Lbs.
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
Details
Parker SW2626-23 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
  • Interior: 2 in. Foam Lined
  • In-Line Edge Wheels and Spring Loaded Tow Handle
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
  • Male/female Closures
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
More Information
SKUSW2626-23LF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)25.5 x 26 x 22.5 in.
Exterior (LxWxH)27.5 x 28 x 23 in.
Carton Dimensions30 x 30 x 26 in.
Weight41 Lbs.
ColorSilver
Lid Depth9.5 in.
Base Depth13 in.
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.