Parker SW3518-20NF Wheeled Shipping Case with Empty Interior
- Empty Interior
- In-Line Edge Wheels
- Spring Loaded Tow Handle
- USA Made
Interior Dimensions: 34 x 17.5 x 20 in.
Exterior Dimensions: 36 x 20 x 20.75 in.
Lid Dimensions: 10 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 33 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
Details
Parker SW3518-20 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and Empty Interior
- Interior: Empty
- In-Line Edge Wheels and Spring Loaded Tow Handle
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
- Male/female Closures
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Proudly Made in the USA
More Information
| SKU | SW3518-20NF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | Empty |
| Interior (LxWxH) | 34 x 17.5 x 20 in. |
| Exterior (LxWxH) | 36 x 20 x 20.75 in. |
| Carton Dimensions | 37 x 21 x 23 in. |
| Weight | 33 Lbs. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 10 in. |
| Base Depth | 10 in. |