Parker SW3722-28TLF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
SKU SW3722-28TLF
Parker SW3722-28T Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels, Removable Take-Off Lid and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
  • 2 inch Foam Lined Interior
  • Removable Take Off Lid
  • In-Line Edge Wheels
  • Spring Loaded Tow Handle
  • Permanent Silver Finish
  • Water-Resistant Design
  • Quarter Turn Military Style Latches
  • Steel Spring Loaded Handles
  • Padlockable
  • Rugged Container
  • ATA Rated - ATA Spec 300
  • Male/female Closures
  • High Density Polyethylene
  • Full Length, Heavy Duty Piano Hinges
  • Heavy Duty Valance
  • Resistant to Solvents
  • Rubber Gaskets
  • USA Made
Interior Dimensions: 36 x 21.5 x 28 in.
Exterior Dimensions: 38 x 24.25 x 29 in.
Lid Dimensions: 14 in.
Base Dimensions: 14 in.
Weight: 50 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Silver
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
Details
Parker SW3722-28T Heavy Duty ATA Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
  • Interior: 2 in. Foam Lined
  • Removable Take Off Lid
  • Recessed Ball Bearing Wheels with Steel Housing
  • Heavy Duty Spring Loaded Handle with Rubber Grip
  • Constructed of High Density Polyethylene
  • Water-Resistant Design
  • Resistant to Solvents and will Not Blister or Peel
  • ATA Spec 300
  • Rubber Gaskets to Seal Out Dirt and Moisture
  • Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum with Gasket
  • Steel Spring Loaded Handles with Rubber Grip
  • Cases can be Padlocked
  • Male/female Closures
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
  • Proudly Made in the USA
More Information
More Information
SKUSW3722-28TLF
BrandParker Cases
Interior Options2 inch Foam Lined
Interior (LxWxH)36 x 21.5 x 28 in.
Exterior (LxWxH)38 x 24.25 x 29 in.
Carton Dimensions40 x 25 x 31 in.
Weight50 Lbs.
ColorSilver
Lid Depth14 in.
Base Depth14 in.
Max Temperature180 Degrees F
Min Temperature-180 Degrees F
WheelsInline Edge Wheels
HandleHeavy Duty Spring Loaded Handles
LatchesRecessed Quarter Turn Military Style
Removable LidYes
LockablePad-Lockable
ValanceHeavy Duty Aluminum with Gasket
Body MaterialHigh Density Polyethylene
Manufacturing ProcessThermoform Molded
Water ResistanceWater Resistant
CertificationsATA-300
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.