Parker TSW3722-28TNF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and Empty Interior
SKU TSW3722-28TNF
  • Empty Interior
  • Removable Take Off Lid
  • Resistant to Solvents
  • Rubber Gaskets
  • USA Made
Interior Dimensions: 37 x 22 x 28 in.
Exterior Dimensions: 39 x 24.5 x 29 in.
Lid Dimensions: 14 in.
Base Dimensions: 14 in.
Weight: 45 Lbs.
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
Pull Handle & Wheels No Wheels Wheels
Details
Parker TSW3722-28T Heavy Duty ATA Wheeled Shipping Case with Telescoping Handle And Empty Interior
The Parker TSW Cases are rugged-duty shipping containers Featuring a completely removable lid. They are constructed of High Density Polyethylene which allows you to safely transport sensitive case contents at an affordable price. The Permanent Silver Finish withstands temperature variations of -180° F to 180° F. It is resistant to solvents and will not blister or peel. These cases meet ATA spec 300 and are considered water-resistant. This case features quarter turn military style latches, heavy duty steel spring loaded handles with rubber grip, edge casters, a two-stage telescoping handle that extends 15 in. beyond case height and a removable lid. Cases are also pad-lockable.
  • Interior: Empty
  • Removable Lid
  • Telescoping Handle: Two Stage-Extends 15 in. Beyond Case Height
  • Male/female Closures
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
More Information
SKUTSW3722-28TNF
BrandParker Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)37 x 22 x 28 in.
Exterior (LxWxH)39 x 24.5 x 29 in.
Carton Dimensions40 x 25 x 31 in.
Weight45 Lbs.
ColorSilver
Lid Depth14 in.
Base Depth14 in.
Removable LidYes
Transporting and Shipping Options
Oversized PackageOversized Package refers to a case that is considered oversized by UPS and FedEx if the case has a length (longest side) exceeding 96 in. or has an overall size that exceeds 130 in. The formula used to determine the overall size is Length + Width x 2 + Height x 2. There is a shipping surcharge for oversized packages that will raise the price over the standard rate. A minimum weight of 90 lbs. would apply to the charge. Always check the carrier’s oversized package policy for exact limits.