Parker TSW3822-12NF Wheeled Shipping Case with Empty Interior
- Empty Interior
- In-Line Edge Wheels
- Telescoping Handle
- USA Made
Interior Dimensions: 38 x 22 x 12 in.
Exterior Dimensions: 39.25 x 24 x 13.25 in.
Lid Dimensions: 2 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 34 Lbs.
Wheels: Wheels & Telescoping Handle
Lockable: Hasps for Combination Locks
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
Pull Handle & Wheels No Wheels Wheels
Details
Parker TSW3822-12 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels, Telescoping Handle And Empty Interior
The Parker TSW Cases are rugged-duty shipping containers that are constructed of High Density Polyethylene which allows you to safely transport sensitive case contents at an affordable price. The Permanent Silver Finish withstands temperature variations of -180° F to 180° F. It is resistant to solvents and will not blister or peel. These cases meet ATA spec 300 and are considered water-resistant. This case features quarter turn military style latches, heavy duty steel spring loaded handles with rubber grip, edge casters, a two-stage telescoping handle that extends 15 in. beyond case height and a removable lid. Cases are also pad-lockable.
- Interior: Empty
- Telescoping Handle: Two Stage-Extends 15 in. Beyond Case Height
- Recessed Ball Bearing Wheels with Steel Housing
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
- Male/female Closures
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Proudly Made in the USA
More Information
| SKU | TSW3822-12NF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | Empty |
| Interior (LxWxH) | 38 x 22 x 12 in. |
| Exterior (LxWxH) | 39.25 x 24 x 13.25 in. |
| Carton Dimensions | 40 x 25 x 15 in. |
| Weight | 34 Lbs. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 2 in. |
| Base Depth | 10 in. |