SKU: 3RS-4U30-25B
4U 30 in. Static Shock Rack Transport Case. Lightweight, Shockproof & Watertight Case. 4U Static Shock Rack Transport Case. This case protects your equipment from water, dust, static, shock and shipping abuse.
Rack Units: 4U
Depth Front Rail to Rear Rail: 30 in.
Rackable Width: 19 in. Standard EIA
Lid Depth: 2 in. Front / 5 in. Rear
Interior Dimensions: 36.5 x 19 x 7 in.
Exterior Dimensions: 45.03 x 23.8 x 13.54 in.
Weight: 62 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Black
SKB 30 in. Deep 4U Static Shock Rack
SKU
3RS-4U30-25B
Guaranteed Safe CheckoutGuaranteed Safe Checkout
Shipping Time FrameShipping Time Frame
Typically Ships within 2 - 3 Days
No Restocking FeeNo Restocking Fee
No Restocking Fee
Rack Units: 4U
Weight: 62 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Black
SKB 4U 30 Inch Deep Static Shock Rack
3RS Series cases are molded of LMDP Linear Medium Density Polyethylene plastic that meets or exceeds MIL-STD 810G standards. Measuring 30 in. deep from rail to rail with a standard 19 in. rack width per ANSI/EIA-310-C specification, 3RS Shock Racks also feature square-hole rack rails to accommodate either #10-32 US standard or 6mm International standard cage nuts which are supplied with the cases.
The rugged roto-molded shell ensures industry leading strength and impact resistance. The standard commercial off the shelf (COTS) case comes with 2 in. deep front and 5 in. rear lids to accommodate rack gear that is longer than 30 inches, and edge casters to allow convenient cast transport. Molded-in stacking ribs and lugs are designed to stack with all SKB 3RR and 3RS cases, as well as competitive manufacturer cases, and feature black powder coated stainless steel hardware that is recessed for protection and 4 comfort grip spring loaded lift handles which allow for easy movement. An automatic pressure relief valve is another standard feature along with gasket sealed lids that include convenient lid hangers to store your lids when your equipment is in operation. Coupling straps are included for securing the racks together when stacked.
  • Meets or exceeds MIL-STD 810G
  • Standard payload range of 40 to 150 lbs
  • Optional extended payload range 160 to 300 lbs
  • Standard 19 in. rack width per ANSI/EIA-310-C
  • Standard rack depth 30 in. rail to rail
  • Square hole rack rails to accommodate either #10-32 US standard or 6mm international standard cage nuts
  • 2 in. front and 5 in. rear lids with edge casters
  • Rugged roto-molded shell ensures industry leading strength and impact resistance
  • Recessed black powder coated stainless steel hardware
  • 4 comfort grip spring loaded lift handles
  • Automatic pressure relief valve (standard)
  • Lid hangers (standard)
  • Case coupling straps (standard)
  • Reduced Footprint
  • Low Profile
  • Light Weight
  • Includes Million Mile Warranty
  • Proudly Made in the USA
UPC Code:
3RS-4U30-25B – 789270997127
More Information
SKU3RS-4U30-25B
BrandSKB Cases
Interior (LxWxH)36.5 x 19 x 7 in.
Exterior (LxWxH)45.03 x 23.8 x 13.54 in.
Carton Dimensions45.25 x 24.5 x 12 in.
ColorBlack
Available ColorsBlack - Standard. Desert Tan and OD Green - Special Order.
Rack Depth30 in.
Depth Front Rail To Back Lid30 in.
Rail TypeSquare
Handle8 Comfort Grip Spring Loaded Lift Handles
LatchesRecessed Heavy Duty Twist Latches
HingesMolded-In Hinges
Shock AbsorbersYes
StackableYes
Standard Payload40 to 150 Lbs.
Optional Payload160 to 300 Lbs (3SKB-SA)
Body MaterialLinear Medium Density Polyethylene (LMDPE)
Manufacturing ProcessRoto Molded
Water ResistanceWater Resistant
RatingATA Rated
CertificationsANSI/EIA-310-C, IP67, MIL-STD 810G
Transporting and Shipping Options
No interior options available for this product.
No videos available for this product.
SKB CASES LIFETIME WARRANTY
SKB SOFT PRODUCT WARRANTY
Write Your Own Review
You're reviewing:SKB 30 in. Deep 4U Static Shock Rack