Parker SW2719-14FF Wheeled Shipping Case with Solid Layered Foam Interior
Parker SW2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and Solid Layers of Foam Interior. Permanent Silver finish exterior. 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
- Solid Layers of Foam Interior
- In-Line Edge Wheels
- Spring Loaded Tow Handle
- USA Made
Interior Dimensions: 26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior Dimensions: 28 x 21 x 15 in.
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 30 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Interior Options:
Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining Empty
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
Details
Parker SW2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and Solid Layered Foam Interior
Case is filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
- Interior: Solid Layered Foam
- In-Line Edge Wheels and Spring Loaded Tow Handle
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
- Male/female Closures
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
- Proudly Made in the USA
More Information
| SKU | SW2719-14FF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | Solid Layers of Foam |
| Interior (LxWxH) | 26.75 x 18.5 x 14 in. |
| Exterior (LxWxH) | 28 x 21 x 15 in. |
| Carton Dimensions | 31 x 22 x 17 in. |
| Weight | 30 Lbs. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 6 in. |
| Base Depth | 8 in. |