Parker SW2719-14NF Wheeled Shipping Case with Empty Interior
- Empty Interior
- In-Line Edge Wheels
- Spring Loaded Tow Handle
- USA Made
Interior Dimensions: 26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior Dimensions: 28 x 21 x 15 in.
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 24 Lbs.
Wheels: Inline Edge Wheels
Lockable: Hasps for Combination Locks
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
Details
Parker SW2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and Empty Interior
- Interior: Empty
- In-Line Edge Wheels and Spring Loaded Tow Handle
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
- Male/female Closures
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Proudly Made in the USA
More Information
| SKU | SW2719-14NF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | Empty |
| Interior (LxWxH) | 26.75 x 18.5 x 14 in. |
| Exterior (LxWxH) | 28 x 21 x 15 in. |
| Carton Dimensions | 31 x 22 x 17 in. |
| Weight | 24 Lbs. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 6 in. |
| Base Depth | 8 in. |