Parker TSW3518-20TNF Wheeled Shipping Case with Take Off Lid and Empty Interior
SKU: TSW3518-20TNF
  • Empty Interior
  • Removable Take Off Lid
  • Resistant to Solvents
  • Rubber Gaskets
  • USA Made
Interior Dimensions: 35.13 x 18 x 20 in.
Exterior Dimensions: 36 x 20 x 20.75 in.
Lid Dimensions: 10 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 32 Lbs.
Interior Options:
Empty Solid Layered Foam 2 in. Foam Lining
Wheel Options:
Pull Handle & Wheels No Wheels Wheels
SKU
TSW3518-20TNF
  • Empty Interior
  • Removable Take Off Lid
  • Resistant to Solvents
  • Rubber Gaskets
  • USA Made
Lid Dimensions: 10 in.
Base Dimensions: 10 in.
Weight: 32 Lbs.
Interior Options:
Wheel Options:
Parker TSW3518-20T Heavy Duty ATA Wheeled Shipping Case with Telescoping Handle And Empty Interior
The Parker TSW Cases are rugged-duty shipping containers Featuring a completely removable lid. They are constructed of High Density Polyethylene which allows you to safely transport sensitive case contents at an affordable price. The Permanent Silver Finish withstands temperature variations of -180° F to 180° F. It is resistant to solvents and will not blister or peel. These cases meet ATA spec 300 and are considered water-resistant. This case features quarter turn military style latches, heavy duty steel spring loaded handles with rubber grip, edge casters, a two-stage telescoping handle that extends 15 in. beyond case height and a removable lid. Cases are also pad-lockable.
  • Interior: Empty
  • Removable Lid
  • Telescoping Handle: Two Stage-Extends 15 in. Beyond Case Height
  • Cases can be Padlocked
  • Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
  • Proudly Made in the USA
More Information
SKUTSW3518-20TNF
BrandParker Cases
Interior OptionsEmpty
Interior (LxWxH)35.13 x 18 x 20 in.
Exterior (LxWxH)36 x 20 x 20.75 in.
Carton Dimensions38 x 21 x 23 in.
ColorSilver
Lid Depth10 in.
Base Depth10 in.
Removable LidYes
Empty
TSW3518-20TNF – No Foam Interior.
Parker TSW Series Solid Layers of Foam
Solid Layers of Foam
TSW3518-20TFF – Cases are filled with 2 in. solid layers of soft, shock absorbing foam. Lid and base foam also provided. DIY your case with plenty of foam to work with.
Parker TSW Series Case with 2 inch Foam Lining
2 inch Foam Lined