Parker SW2719-14LF Wheeled Shipping Case with 2 in. Foam Lined Interior
Parker SW2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and 2 inch Foam Lined Interior. Permanent Silver finish exterior. Lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Convoluted foam in lid and base pad. Extra foam for packing is included.
- 2 inch Foam Lined Interior
- USA Made
Interior Dimensions: 26.75 x 18.5 x 14 in.
Exterior Dimensions: 28 x 21 x 15 in.
Lid Dimensions: 6 in.
Base Dimensions: 8 in.
Weight: 26 Lbs.
Interior Options:
2 in. Foam Lining Empty Solid Layered Foam
Wheel Options:
Wheels No Wheels Pull Handle & Wheels
Details
Parker SW2719-14 Heavy Duty ATA Shipping Case with Wheels and 2 in. Foam Lined Interior
Case has convoluted foam in lid, a base pad and is lined with 2 in. shock absorbing foam all around the perimeter of the case. Extra foam for packing is included.
- Interior: 2 in. Foam Lined
- In-Line Edge Wheels and Spring Loaded Tow Handle
- Valance is Made with Heavy Duty, Powder Coated Aluminum
- Male/female Closures
- Permanent Silver Finish Exterior Withstands Temperatures of -180 F° to 180 F°
- Foam Absorbs Shock and will Support Weights of 250 Lbs. per Square Inch
- Proudly Made in the USA
More Information
| SKU | SW2719-14LF |
|---|---|
| Brand | Parker Cases |
| Interior Options | 2 inch Foam Lined |
| Interior (LxWxH) | 26.75 x 18.5 x 14 in. |
| Exterior (LxWxH) | 28 x 21 x 15 in. |
| Carton Dimensions | 31 x 22 x 17 in. |
| Weight | 26 Lbs. |
| Color | Silver |
| Lid Depth | 6 in. |
| Base Depth | 8 in. |